Badugi - opis, zasady gry i historia odmiany pokera
Spis treści:
Wprowadzenie
Badugi należy do rodziny gier pokera dobieranego i jest najbardziej spokrewniona z Triple Draw Poker. Między Badugi a Triple Draw Poker występują jednak zasadnicze różnice.
Badugi jest grą typu Lowball (najsłabsza ręka wygrywa), w której asy stanowią najniższą kartę. Celem jest ułożenie z czterech kart najsłabszej ręki w różnych kolorach. W trakcie trzech rund licytacyjnych gracze mają możliwość za każdym razem wymiany do czterech kart. Do gry w Badugi polecamy PokerStars. Portal pokerzysty BonusBonusBonus przygotował ofertę z wysokim bonusem powitalnym. Kliknij baner i załóż konto w kasynie PokerStars, zgarnij bonus powitalny o wartości 100% pierwszego depozytu i poczuj dreszczyk hazardowych emocji. Emocji z najwyższej półki.
Zasady gry w Badugi
Zakłady w ciemno
Pierwsze ruchy należą do graczy siedzących na lewo od krążka „Dealer Button” (nie licząc wirtualnego dealera): chodzi o obowiązkowe zakłady w ciemno (Blinds), które należy umieścić w puli przed rozdaniem kart. Pierwszy z nich wnosi małą w ciemno (Small Blind), następny dużą w ciemno (Big Blind). Reguła ta ma na celu zagwarantowanie zwycięskiej ręce korzyści finansowych. Każdy uczestnik gry musi w trakcie partii regularnie wnosić zakłady w ciemno, ponieważ „Dealer Button” wędruje od gracza do gracza zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Rozdanie kart i 1 runda licytacyjna
Po umieszczeniu w puli równowartości zakładów w ciemno każdy gracz otrzymuje cztery zakryte karty. Pierwszy ruch wykonuje gracz na lewo od dużej w ciemno. Każdy gracz może wybrać jedno z następujących posunięć: spasować, wejść bądź podbić stawkę. W przypadku otrzymania dobrych kart, warto od razu wnieść zakład podbijający stawkę, ponieważ nie wymienianie kart z pewnością da przeciwnikom do myślenia.
1 wymiana kart i 2 runda licytacyjna
Każdy gracz ma możliwość wymiany maksymalnie czterech kart. Następnie dochodzi do licytacji, którą rozpoczyna gracz na lewo od „Dealer Button“.
2 wymiana kart i 3 runda licytacyjna
Podobnie jak w poprzedniej rundzie gracze mogą wymienić karty. Podobnie jak w poprzedniej rundzie następny ruch należy do gracza, który siedzi na lewo od „Dealer Button“.
3 wymiana kart i 4 runda licytacyjna
Ostatnia szansa wymiany kart. Ostatnią rundę licytacyjną rozpoczyna gracz siedzący z lewej strony dealera.
Sprawdzanie (Showdown)
Sprawa jest prosta: pulę wygrywa gracz z najsilniejszą ręką. Jeżeli więcej niż jeden gracz dysponuje takim samym układem kart, następuje podział puli, ponieważ kolory nie grają roli. Przykładowo A, 2, 4, 5 jest słabszą ręką od A, 2, 3, 5. W Badugi każdy gracz, który podczas ostatniej rundy ma na ręce dwie karty tego samego koloru, zobowiązany jest do odłożenia wyższej karty i sprawdzania z trzema kartami. Jeżeli jeden z graczy posiada A♠, 6♣, 10♥ oraz J♦, jego ręka jest wyżej notowana od 2♣, 10♣, 5♥ oraz 8♠, ponieważ drugi gracz musi odłożyć 10♣. Obowiązek odłożenia karty ma także gracz posiadający parę – musi ją rozłączyć. Reguła odkładania karty dotyczy ponadto sytuacji, w której gracz posiada cztery karty w dwóch kolorach – wtedy przy sprawdzaniu pozostają mu tylko dwie karty. W najgorszym przypadku uczestnik gry będzie musiał przystąpić do sprawdzania z jedną kartą.
Pasowanie, czekanie, wchodzenie
Jeżeli nie jesteś zadowolony z otrzymanych kart, masz możliwość rezygnacji z dalszego udziału w danej partii. Gracze z obowiązkowymi zakładami – mała i duża w ciemno – tracą w takim przypadku swój wkład. Spasowanie nie niesie jednak za sobą dodatkowych strat finansowych.
Jeżeli chcesz zachować swoje karty i kontynuować grę, możesz czekać. Ruch ten dopuszczalny jest jedynie w sytuacji, gdy żaden gracz nie wniósł jeszcze zakładu. Kolejny gracz ma następnie możliwość czekania bądź wniesienia zakładu. Jeżeli jeden z uczestników gry siedzący na prawo od Ciebie zdecydował się wcześniej na wniesienie zakładu, musisz wybrać między następującymi posunięciami: spasować, wejść, czy też podbić stawkę. Wejście (call) oznacza wniesienie zakładu równoważnego zakładowi poprzedniego gracza.
Wnoszenie zakładów i podbijanie – w zależności od limitów (Bet/Raise/Re-raise)
Jeżeli jesteś zdania, że otrzymałeś dobre karty, masz możliwość wniesienia odpowiednio wysokiego zakładu. W przypadku, gdy gracz po Twojej prawej stronie wniósł już zakład, możesz go podbić. Stawki te wahają się w zależności od rodzaju stawiania:
- Fixed Limit. W grze 5/10$ w pierwszych dwóch rundach obowiązują zakłady w wysokości 5$, w ostatnich dwóch 10$. W każdej rundzie można wnieść jeden zakład i trzykrotnie podbić stawkę („Bet“, „Raise“, „Re-Raise“). Po trzykrotnym podbiciu niemożliwe jest wnoszenie kolejnych zakładów („Cap”). W tym przypadku wyłożona zostaje następna karta bądź – jeżeli ma miejsce ostatnia runda – następuje pokazanie kart („Showdown”).
- No Limit. Każdy gracz może postawić dowolną kwotę – bez względu na wysokość puli. Najmniejszy zakład musi jednak stanowić co najmniej równowartość dużej w ciemno. Z kolei kwota przy podbijaniu musi dwukrotnie przewyższać zakład poprzedniego gracza.
- Pot Limit. W trybie Pot Limit możliwe jest wnoszenie zakładów w zakresie od minimalnej stawki do wysokości puli. W grze 5/10 Pot Limit mała i duża w ciemno wynoszą odpowiednio 5$ i 10$. Pierwszy gracz może postawić równowartość dużej w ciemno (10$) bądź dowolną kwotę z limitem do wielkości puli. Kwota przy podbijaniu musi być równa bądź wyższa od poprzedniego zakładu. W tym przypadku minimalne podbicie wyniosłoby 25$ (5$ mała w ciemno + 10$ duża w ciemno + 10$ wejście. Oznacza to, że trzeci gracz mógłby postawić 35$ – jeżeli zdecyduje się na podbicie o maksymalny limit, pula wzrośnie do 50$. Następny gracz musiałby w takiej sytuacji postawić 35$, czyli równowartość zakładu trzeciego gracza. Jeżeli chciałby podbić o maksymalną kwotę, musiałby wyłożyć 120$, co odpowiada wysokości puli (50$) oraz kwocie podbicia równej 70$ (35$ wejście + 35$ podbicie). Liczba rund z podbijaniem zakładów w trybie Pot Limit jest nieograniczona. Stawianie trwa do momentu, aż wszyscy wniosą odpowiednie zakłady bądź spasują.
Wejście all-in z silną ręką stanowi doskonałą szansę diametralnego poprawienia poziomu żetonów. Ruch all-in stanowi także doskonałą okazję do blefowania: gracz sygnalizuje świetne karty i może zmusić pozostałych uczestników gry do spasowania, dzięki czemu z przysłowiowym „rowerem” zapewni sobie całą pulę (dokładny opis reguł all-in znajdziesz poniżej).
Z posunięcia all-in może ponadto skorzystać osoba, która nie dysponuje już wystarczającą liczbą żetonów umożliwiających wejście bądź dokończenie partii, a mimo to z uwagi na dobrą rękę chciałaby pozostać w grze; w takim przypadku brak żetonów pozbawia ją jednak możliwości decydowania. Hazardzista korzystający z tego odważnego zagrania może wygrać jedynie kwotę, która znajduje się w puli w momencie wejścia. Zakłady wniesione w trakcie dalszej rozgrywki odkładane są do puli bocznej („Side-Pot”). Jeżeli karty gracza wchodzącego all-in okażą się najsilniejsze, ma on zapewnioną pulę główną.
Pula boczna przypada pokerzyście z drugą najsilniejszą ręką. Wejście all-in większej liczby graczy powoduje konieczność tworzenia dodatkowych pul bocznych. Pozostanie w grze po wejściu przez jednego z graczy all-in wiąże się rzecz jasna z umieszczeniem w puli równowartości żetonów all-in.
Trenning czyni mistrzem
Dobrze jest mieć reguły gry w jednym palcu, niemniej obszerna wiedza nie zastąpi treningu przy stołach pokera online. Więcej informacji o stronach internetowych, które udostępniają wysokiej jakości usługi w dziedzinie hazardu online, znajdziesz w naszym specjalnym przeglądzie szkół pokera ! Rzecz jasna perfekcyjna znajomość zasad gry i setki zarwanych nocy to nie wszystko. Człowiek nie jest przecież maszyną, dlatego w wygrywaniu zawrotnych kwot z pomocą przychodzą mu programy do strategii gry. Wyobraź sobie dzień, w którym zasiadasz do jednego z naszych popularnych freerolli, otwierasz puszkę piwa i zanurzasz się w świat wirtualnych emocji.
Krótka historia Badugi
Badugi nie ma jeszcze długiej historii, ponieważ gra powstała stosunkowo niedawno. Ojczyzną tego wariantu Triple Draw jest Korea Południowa. W ostatnich latach gra zyskuje coraz większą popularność wśród graczy na całym świecie. Także w branży pokera online ta interesująca i porywająca odmiana pokera wyrabia sobie coraz lepszą renomę, a w kręgach pokerzystów pojawiają się opinie, iż może to być nowy Texas Holdem. Z uwagi na skomplikowane reguły gry, Badugi nie cieszy się olbrzymią popularnością i nie gości na wielkich imprezach pokerowych. Niemniej w Badugi chętnie grają największe gwiazdy pokera. Wśród nich jest australijski pokerzysta Joe Hachem, który w Badugi wygrał już pokaźne sumy.